Gödöllő utazás, látnivalók, érdekességek / Magyarország
Gödöllő egy aranyos kisváros Budapesttől harminc kilométerre, ahol a legismertebb látnivaló a Királyi kastély, azaz a Grassalkovich-kastély. A település látnivalói viszont itt még egyáltalán nem érnek véget, így biztosan izgalmas órákat tölthetünk el majd Gödöllőn. Sissi királynő egyik kedvenc kastélyát pedig semmiképp se hagyjuk ki a sorból!
Gödöllő városáról eddig csupán csak a Királyi kastély jutott eszembe, ráadásul erről se sok mindent tudtam eddig. Most viszont véget ért ez a ,,titokzatos rejtély” és felkerestem a fővárosunk mellett fekvő hangulatos kisvárost, Gödöllőt.
Gödöllő városáról röviden és tömören
Gödöllő Pest vármegyében, Budapesttől harminc kilométerre fekszik északkeleti irányba. A Rákos-patak völgyében elterülő 32 ezres város könnyen megközelíthető autóval a fővárosból, de akár az Örs vezér térről induló hévvel, vagy autóbusszal és vonattal is eljuthatunk az ország huszonkilencedik legnépesebb településére.
Elsőre, ha nem is tűnik izgalmas desztinációnak Gödöllő. Azonban amire végig érsz ezen a cikken, biztosan megjön majd a kedved, hogy akár már a hétvégén ellátogass Sissi egyik kedvenc kastélyának is otthont adó, idilli kisvárosba.
Gödöllő történelme pár mondatban
Gödöllőt először 1349-ben említik az oklevelek Gödöle, Gudulleu, Gudullur néven. A török időkben a település teljesen elpusztult és elnéptelenedett, majd később újra benépesült. A város történetében Gödöllő egyik első földesúra Hamvay Ferenc volt, akinek kúriája a mai városi múzeum épülete volt. Őt később a XVIII. században Grassalkovich Antal követte, aki birtokai központjává tette a települést. Az 1740-es években megépítette Gödöllő jelképét a barokk stílusú Grassalkovich-kastélyt. 1763-ban mezőváros lett, majd 1841-re a Grassalkovich család kihalt és új tulajdonosai lettek a kastélynak. Először a Vizcay-család, majd a Sina-család tulajdona lett, amit egy belga bank követett. Az 1848-49 szabadságharc idején Windisch-Grätz tábornok szálláshelye volt, majd Kossuth Lajos főhadiszállásává vált a kastély. Az 1867-es kiegyezés után a magyar állam visszavásárolta a belga banktól és koronázási ajándékként Ferencz József és Erzsébet királyné kapta meg. Sissi egyik kedvenc helye volt a kastély. 1868-tól hivatalosan is Gödöllő lett a település neve.
Gödöllő látnivalói
A gödöllői városnézés a Királyi kastély mellől kezdődött el, viszont nem a kastéllyal, mivel nem akartam elsőre lelőni a poént, ezért inkább a szomszédos Főtér felé vettem az irányt, ami Gödöllőn a Szabadság tér nevet viseli.
A tér közepén fedezhetjük fel a barokk stílusban épült Református templomot, amelyet a XVIII. század közepére készült el.
Továbbá itt találjuk a Főterén az érdekes Világbéke gong-ot is, amelyen a világ összes zászlaja és vallása megtekinthető. Ezt az emlékművet egyébként Indonézia ajándékozta Gödöllő városának.
Mellette érdemes felkeresni a Városi Múzeumot is, amely egy sárga színű épület, amely a korábbi Hamvay kúria felújított változata.
A múzeum állandó és időszakos kiállításokkal várja látogatókat és itt még fontos megjegyeznem, hogy 2001-ben elnyerte az Év Múzeuma címet is, amely az egyik legrangosabb szakmai kitüntetés.
Innen az út túloldalán lévő Művészetek Háza mellett elhaladva következett a Karácsonyház, ami a gyerekeknek szuper program lehet. Ráadásul ingyenes a belépő.
A Művészetek Háza különböző koncertekkel, színházi előadásokkal és táncos programokkal várja az érdeklődőket.
Ezután visszatérve a parkolóhoz, következhetett a Gödöllői Királyi Kastély, azaz a Grassalkovich-kastély.
Gödöllő szépségét a Grassalkocvich-kastély tükrözi a legjobban, amit kívülről-belülről érdemes jó alaposan bejárni. A hatalmas és gyönyörű kastély az 1740-es években épült fel barokk stílusban a Grassalkovich család számára, ezzel Magyarország legfényűzőbb barokk palotája lett.
Többek között járt itt a kastélyban Mária Terézia is, illetve később 1867-ben Ferencz József és Erzsébet királyné (Sisi) kapta meg a kastélyt, koronázási ajándékként. Az állandó kiállítása mellett, jelenleg ,,Schönbrunn kincsei Gödöllőn” névvel egy érdekes tárlat is megtekinthető, amelyben Sissi és családja által használt tárgyak nézhetők meg.
A kastély épülete mellett, itt találjuk a Királyi Lovarda épületét is, de a Pálmaház és a Gödöllői Barokk Színház is. Ezenkívül Horthy Miklós bunkerét is felkereshetjük a kastélypark területén, ami 1944-ben készült el. A bunker tíz méterrel található a föld alatt és húsz fő befogadására alkalmas, illetve a látogatása 2011-óta lehetséges.
A kastély jó alapos bejárása után az Erzsébet-parkba vitt az utam, ahol Sissi szobra áll a fasor végén. Ezt a parkot a kastélypark mellett találjuk és Erzsébet királyné halála után alakították ki.
Innen visszasétálva az Alsóparkon keresztül, a vasútállomás mellett felkerestem a Királyi váró épületét is, amelynek története ugyancsak Sissihez kapcsolódik.
A kiegyezés idején, 1867-ben elkészült a Budapest-Hatvan vasútvonal és egyben a királyi pár is megkapta a gödöllői kastélyt koronázási ajándékként. Ez tette szükségessé a Bécs-Gödöllő vonal megépítését is, így a Schönbrunni kastélyból könnyedén Gödöllőre tudott jutni Ferenc József és Sisi. A Királyi váró az ő tiszteletükre épült fel, hogy királyi módon érkezhessenek meg, valamint várakozhassanak a csomagok kipakolására.
Innen nem messze felkereshetjük a városi uszodát (Gödöllői Városi és Térségi Uszoda) is.
Végezetül Gödöllő határába látogattam el, ahol a Máriabesnyői kegyhelyet tekintettem meg, ami Magyarország egyik leglátogatottabb zarándokhelye.
További látnivalók Gödöllőn:
- Gödöllői Arborétum
- Mezőgazdasági Eszköz- és Gépfejlődéstörténeti Szakmúzeum
- Szent István Egyetem épülete
• V É G E •
További útleírásokért és utazós képekért, kövess be Facebookon és Instagramon is!