Irány a Számik földjére ,,Karasjok, Inari” – Skandinávia Expedíció 20. nap (Norvégia lakóautóval)
Az expedíciónk huszadik napján elindultunk visszafele Magyarország irányába. Azonban ez az út, több mint egy hétig tartott, ami újabb meglepetéseket tartogatott, mint például elsőként a számikat. Karasjok után Inari, végül pedig a Lemmenjoki Nemzeti Park erdei és folyói vártak… na meg persze a szauna, ami Finnországban elmaradhatatlan program.
A huszadik napon véglegesen elindultunk visszafelé Magyarországra, viszont addig még sok idő telt el, míg újból magyar földre léphetünk. Hosszú utunk során először az északi Honningsvågben álltunk meg, ahol ismételten magyarokkal találkoztunk. Schenkerik Zsolt és felesége meghívását elfogadva futottunk velük össze, akik nem utaznak, hanem itt élnek Honningsvåg városában. Itt dolgoznak fent a sarkkörön túl és boldogan mesélték, mennyire jó itt fent északon magyarnak lenni.
Innen az E69-esen, majd az E6-os főúton értük el a kevesebb, mint háromezer lakosú Karasjok városát, amelynek környékén rendkívül sok számi lakos él. Tehát egyértelmű volt, hogy minden a számikról fog szólni ezen a vidéken, akik egyébként a Lappföld őslakosai. Hívják őket lappoknak is, de azt a megnevezést nem igazán szeretik, ezért maradjunk csak egyszerűen a számiknál.
A számik (korábban lappokként is emlegetett népcsoport) az észak-európai számi területeken élő őslakosok, akik Norvégia, Svédország, Finnország és Oroszország északi részein, a sarkkör környékén találhatók. Saját nyelvüket, a számi nyelvet beszélik, amely a finnugor nyelvcsaládba tartozik. Hagyományosan rénszarvastenyésztéssel, halászattal és vadászattal foglalkoztak. Kulturális örökségük és identitásuk szorosan kapcsolódik a természethez, zenéjük (például a joik) és kézműves hagyományaik különösen jellegzetesek. Bár történelmük során sokat szenvedtek elnyomástól, ma már egyre több erőfeszítés történik jogaik védelmében és kultúrájuk megőrzésében.
Tehát meglátogattuk az alig százezer lakosú, négy országban élő nép parlamentjét Karasjokban, majd a Számi kultúrparkban (Sápmi Park) ismerkedtünk meg velük alaposabban. A belépő ide 220 norvég korona volt, ami átszámolva 7.200 forintnak felelt meg fejenként.
Megnéztük a ruháikat, sátraikat és egész közelről figyeltük meg a rénszarvasokat is. A látogatás végén még egy rövid filmet is megtekintettünk az életükről, ami igazán izgalmas volt.
Innen a 92-es úton jutottunk el Finnországba, ami csupán egy köpésre volt Karasjokból. Finnországban már órát is állítottunk, majd Inari volt az első állomásunk. Bevásároltunk a helyi boltban (K-Market), ahol sok mindent vettünk, de inkább nézzétek meg ti is, hogy mi jött ki nyolcvan euróból Finnországban.
Inari egyébként egy hétezer lakosú község, amely 17 ezer négyzetkilométeres területen terül el. Eszméletlenül óriási területen szóródik szét az a pár ezer ember, így hát mondok is egy példát magyar viszonylatban. Ez olyan, mintha Győr-Moson-Sopron, Vas, Veszprém és Zala vármegye egy község lenne. Őrület, viszont mondom, alig több mint hétezren élnek ekkora területen.
Inari egy kisváros és község Finnország Lappföld régiójában, mely gazdag kulturális örökséggel és természeti szépségekkel büszkélkedik. A terület különösen híres a számi kultúráról és az érintetlen természeti környezetről. Terület, ahogyan már említettem 17,333 km² és ezzel Finnország legnagyobb községének számít területe alapján. Lakosság mindössze 6,800 fő, akik Finnország harmadik legnagyobb tava körül, az Inari-tó partján szóródnak szét. A hatalmas tó kristálytiszta vizéről és rengeteg szigetéről is híres.
,,Több száz méterenként voltak a házak szétszórva az erdőségekben. Nem is láttunk itt mást, csak fát és fát, szóval erdőben él mindenki egy kis túlzással.’’
A nap végső állomása pedig a Lemmenjoki Nemzeti Park volt, ahol most kempingbe álltunk meg. Másnap itt egy kicsit felfedeztük a környéket és szaunáztunk is, de az egy másik történet. A mai napon egyszerűen csak élveztük az erdőt, a tavat és a gyönyörű naplementét, amit sajnos a szúnyogok eléggé elrontottak.
A Lemmenjoki Nemzeti Park Finnország legnagyobb nemzeti parkja és egyben az egyik legnagyobb nemzeti park is Európában. Az északi Lappföld régióban található, közel az észak-norvég határhoz. Híres vadonja, gazdag természetes erőforrásai és Számi kultúrája miatt. Az 1956-ban alapított park terület 2,850 négyzetkilométer. A park névadója, a Lemmenjoki folyó, amely ideális hely például a horgászathoz és a csónakázáshoz. A parkban ezenkívül számos túraútvonal is található, amelyek különböző nehézségi szinteken érhetők el. Végül fontos megemlíteni azt is, hogy a park gazdag vadon élő állatvilággal is rendelkezik, többek között rénszarvasok, medvék, jávorszarvasok és különféle madárfajok élőhelye is.
A huszadik nap adatai:
- Indulási helyszín: Knivskjellodden parkoló 🇳🇴
- Érkezési helyszín: Lemmenjoki 🇫🇮
- Napi táv: 436 km
- Látnivalók: Honningsvåg, Karasjok, Inari, Lemmenjoki Nemzeti Park
- Meglátogatott országok: Norvégia, Finnország
- Érintett nagyvárosok: Honningsvåg, Olderfjord, Lakselv, Karasjok, Inari
- Éjszakai hely: Lemmenjoki Camping+szauna (24.000ft)
- Tankolás: Karasjok (23.500Ft), Neste-Inari (20.000Ft)
- Parkolási díjak: Honningsvåg (2.000Ft/1,5óra)
- Egyéb díjak:
Videó:
• V É G E •
További útleírásokért és utazós képekért, kövess be Facebookon és Instagramon is!