
Szent Flórián apátság – ahol a történelem és a hit találkozik / Ausztria
Ausztria egyik legrégebbi és leglenyűgözőbb kolostora a Szent Flórián apátság, amely nemcsak vallási, hanem kulturális szempontból is kiemelkedő jelentőségű. A barokk építészet mesterműveként ismert apátság lenyűgöző díszítéseivel és több évszázados történelmével évente több ezer látogatót vonz.
A Szent Flóriáni Apátság (Stift Sankt Florian) Felső-Ausztriában, Linz közelében található. Az egyik legrégebbi és legjelentősebb kolostor az országban.
Az apátság története:
A Szent Flórián apátság története egészen a IV. századig nyúlik vissza, amikor Flórián római katonatisztként élt a mai Felső-Ausztria területén. A legenda szerint Flórián 40 keresztény társával együtt halt meg, miután megtagadta, hogy lemondjon hitéről – egy malomkővel a nyakában dobták a folyóba. A keresztény hitéért vértanúhalált halt Flórián sírja fölé később kápolna épült, majd ebből nőtt ki a bencés apátság. Az apátság jelenlegi formáját később a XVII–XVIII. század fordulóján nyerte el, amikor barokk stílusban teljesen átépítették. A tervezésben Carlo Antonio Carlone olasz építész játszott kulcsszerepet. Az apátság ma is aktív vallási központ és egyben kulturális örökségi helyszínként is működik.
Szent Flórián apátság
A zene és a csend harmóniája
A kolostor egyik legkülönlegesebb pontja a nagy barokk templom, ahol a mennyezet freskói és az aranyozott díszítések szinte megelevenítik a bibliai történeteket.
,,Ilyen gyönyörű díszítésű templomot ritkán lát az ember. Teljesen elvarázsolt engem, folyamatosan a freskókat bámultam.”
Az orgona nemcsak látványában lenyűgöző, de hangzásában is világhírű – több nemzetközi orgonaversenyt is tartottak már itt. Ez az orgona volt Anton Bruckner zenei nevelésének egyik bölcsője, és máig megőrizte szakrális erejét.
Rejtett kincsek és titkok
Kevesen tudják, hogy az apátság alatt kiterjedt kriptarendszer húzódik, amely nemcsak a szerzetesek temetkezési helye, hanem számos történelmi személy nyughelye is. A Bruckner-kriptában található sírhely különösen megható. A zeneszerző kívánsága volt, hogy a nagy orgona „hangja alatt” nyugodjon és a legenda szerint a temetésekor még egyszer megszólaltak kedvenc művei a boltívek alatt.
A könyvtár, ahol évszázadok suttognak
Az apátság könyvtára önmagában is egy csoda. A hatalmas, barokk stílusú terem mennyezeti freskói, faragott könyvszekrényei és kéziratai egy időtlen tudásközpont hangulatát árasztják. A kolostor szellemi életének mindig is kulcsszereplője volt – itt tanultak, írtak, másoltak szerzetesek már a középkor óta.
Modern jelenlét a történelmi falak között
Bár az apátság múltja több mint ezer évre tekint vissza, ma is élő közösség otthona. A bencés szerzetesek ma is itt élnek, tanítanak, és a közösség aktív tagjai. Az épület nemcsak múzeumként, hanem iskolaként és zenei központként is működik – így kapcsolódik össze a múlt és a jelen.
Érdekességek
- Anton Bruckner nyughelye: Az osztrák zeneszerző, Anton Bruckner egy ideig az apátság orgonistája volt. Halála után kívánsága szerint az apátság nagyorgonája alatt temették el.
- Impozáns nagyorgona: A kolostor templomában található barokk orgona az egyik legszebb és legnagyobb Ausztriában.
- Pompás könyvtár: A XVIII. századi könyvtárterem több mint 150 000 kötetet őriz, gyönyörű freskókkal díszített mennyezettel.
- Hatalmas kolostorépület: A komplexum több mint 100 szobával rendelkezik, köztük gazdagon díszített termekkel, például a márványteremmel.
- Templomi művészet: Az apátsági templom freskóit Bartolomeo Altomonte készítette, a főoltárképet pedig Martino Altomonte, akik az osztrák barokk kiemelkedő mesterei voltak.
Érdemes tudni, ha ellátogatnánk az apátságba!
Szent Flórián apátsága Linz közelében található, könnyen megközelíthető autóval vagy tömegközlekedéssel is. A látogatók számára vezetett túrák érhetők el, májustól elejétől – október végéig. Különösen ajánlott a templom, a könyvtár, a márványterem és a kripta megtekintése. Az impozáns könyvtár kizárólag túra keretében látogatható, amely díjköteles. A túrák a következő időpontokban indulnak: 11.00, 13.00 és 15.00 órakor. Az apátság udvara és a templom ezeken az időpontokon kívül is meglátogatható, viszont a könyvtár terem é. A könyvtár látogatása díjköteles. Nyáron gyakran tartanak zenei eseményeket és orgonakoncerteket is, amelyekre érdemes előre foglalni jegyet.
Tipp: Az apátság szomszédságában található a felső-ausztriai tűzoltó múzeum is, ami ugyancsak érdekes lehet, ha ide látogatunk.
• V É G E •
További útleírásokért és utazós képekért, kövess be Facebookon és Instagramon is!