
Jaipur legszebb látnivalói + Abhaneri, Sariska Nemzeti Park / India aranyháromszög körút
Jaipur, a „Rózsaszín Város” India egyik legelbűvölőbb úti célja, ahol a történelem, a kultúra és a modern élet vibráló elegye fogadja az utazókat. Rádzsasztán fővárosa híres lenyűgöző palotáiról, ősi erődjeiről és nyüzsgő bazárjairól, amelyek mind egy letűnt kor pompáját idézik. Ebben a blogban felfedezzük Jaipur rejtett kincseit, legjobb látnivalóit és titkos zugait – tarts velem egy felejthetetlen utazásra!
Jaipur – a Rózsaszín Város
Jaipur Rádzsasztán fővárosa és „India rózsaszín városának” nevezik, mivel az óváros épületei gyönyörű, rózsaszín árnyalatokban pompáznak. Jaipur épületei azért rózsaszínűek, mert 1876-ban Maharaja Sawai Ram Singh úgy döntött, hogy a város épületeit rózsaszínre festeti, hogy méltóképpen üdvözölje Albert herceget, Viktória királynő fiát. A rózsaszín a vendégszeretet szimbóluma Indiában és azóta is ez a szín határozza meg Jaipur óvárosának hangulatát. A hagyományt a mai napig fenntartják. A helyi törvények előírják, hogy az óvárosban található épületeket rózsaszín árnyalatban kell tartani, így Jaipur méltán viseli a „Rózsaszín Város” nevet. A paloták, erődök és a gazdag kulturális örökség miatt az ország egyik legnépszerűbb úti célja.
Szelek Palotája – a méhkasra emlékeztető csoda
A Hawa Mahal, azaz a Szelek Palotája, Jaipur egyik legismertebb épülete. 1799-ben épült és különlegessége a méhkas-szerű homlokzata, amelyen 953 apró ablak sorakozik. Ezek nemcsak a forró rádzsasztáni nyárban biztosítanak hűsítést, hanem lehetővé tették, hogy anno a királyi hárem észrevétlenül figyelje meg az utca nyüzsgését. A vörös homokkőből készült öt emeletes épület tökéletesen illeszkedik Jaipur híres rózsaszín városképébe. Bár a hátsó része viszonylag egyszerű, a főhomlokzata elképesztően díszes. A Hawa Mahal a City Palace és a Jantar Mantar közelében található, így kihagyhatatlan látnivaló, ha Jaipurban jártok!
Belépő külföldieknek: 200 INR (860 Ft)
Jal Mahal, azaz a “Víz Palota”
Jaipur egyik legkülönlegesebb építészeti csodája a Jal Mahal, amely a XVIII. században épült, feltehetően I. Maharaja Madho Singh idején. Eredetileg királyi vadászházként szolgált. A palota igazi titka, hogy öt emeletéből négyet elnyel a víz, amikor a tó tele van – így csak a felső szint látható. Mi most kettő szintet is láttunk, mivel alacsonyabb volt a vízszint, de még így is három szint a víz alatt volt, nagyon érdekes!
A rádzsput és mogul építészeti stílusok lenyűgöző ötvözete homokkőből készült és naplementekor arany fényben ragyog a víz felszínén. Bár a belső tere nem látogatható, a tó körüli séta, a csónakázás és a madármegfigyelés felejthetetlen élményt nyújt. Esti kivilágításban pedig a palota szinte varázslatos látványt kínál. A partján végigsétálva utcai árusok tucatjai környékeztek meg minket, ezért viszonylag lassan tudtunk végig sétálni, de azért megpróbáltuk élvezni a gyönyörű palotát a víz közepén.
Ámbér erőd – Egy időutazás a rádzsák világába
Jaipur egyik legismertebb és legimpozánsabb látványossága egy dombtetőn magasodik a város fölé, kb. tizenegy kilométerre a központtól. A XVI. század végén építtette I. Maharaja Man Singh és azóta is a rádzsasztáni történelem egyik ékköve. Az erőd építészete lélegzetelállító: a rádzspút és a mogul stílus keveredése homokkőből és fehér márványból alkot egy mesébe illő palotakomplexumot.
Belépve egy igazi labirintus tárul elénk – pompás paloták, tágas udvarok, rejtett átjárók és díszes tükrös termek (köztük a híres Sheesh Mahal), melyek minden lépésnél új meglepetést tartogatnak. Az egész helynek van egy misztikus, történelmi hangulata, mintha egy másik korszakba csöppentünk volna.
A feljutás is külön élmény! Az erődhöz elefántháton, dzsippel vagy gyalog lehet eljutni. Mi az utóbbit választottuk és közben egy kis szuvenírt is beszereztünk. Három apró faragott elefántot, mivel igazi elefántokat itt nem láttunk most, csak a városban még tuktukozás közben.
Az esténként végül a lenyűgöző fény- és hangjáték koronázhatja meg a látogatást, amely még varázslatosabbá teheti, ezt az egyébként is fantasztikus történelmi helyet.
Belépő külföldieknek: 500 INR (2.150 Ft)
A vár alsó része ingyen látogatható, viszont feljebb már jegyet kell vásárolni, amit eléggé nehezen lehet megvenni. Itt, a nálunk, Európában megszokott sorok Indiában egyáltalán nem léteznek. Mindenki megy előre, tolakszik és lökdösődik. Én nem vettem fel végül a harcot, pedig a magasságom és súlyom miatt mindenkit félre tudtam volna könnyen lökdösni. Körülbelül úgy tíz perc után meguntam a több tucat lökdösődőt és egy helyi idegenvezetőt kértem meg a jegyvásárlással, aki fél perc alatt a tömeg előtt volt. Nagy bűvész volt, de hát benne van a vérében!
Most figyeljetek! Végül akartam adni neki 200 rúpiát a segítségért… de nem fogadta el. Nagyon meglepődtünk és egy újabb jó pont Indiának, mert rengeteg kedves embert ismertünk meg az itt töltött idő alatt!
Látnivalók Jaipur közelében…
Abhaneri – Egy apró falu nagy csodákkal
Jaipur és Agra között fekszik Abhaneri, egy kis falu, amely nemcsak történelmi kincseiről híres, hanem India valódi arcát is megmutatja. Itt található ugyanis a Chand Baori lépcsős kút és a Harshat Mata templom.
Abhaneri nemcsak a múlt emlékeit őrzi, hanem egy egyszerű, vidéki életet is. Színes szárikba öltözött nők, poros utcák, szerény házak, állattartás és mezőgazdaság – a helyiek így élik mindennapjaikat.
A Chand Baori lépcsős kút India egyik legmélyebb, valamint legimpozánsabb lépcsős kútjaként tartják számon. A IX. században épült, valószínűleg Raja Chanda uralkodása alatt. Eredetileg vízgyűjtőként szolgált a száraz időszakokban. A kút méretei elképesztőek: több mint 13 emelet mély és kb. 3 500 szimmetrikus lépcső vezet le az aljára.
A lépcsős szerkezet nemcsak a víz elérését könnyítette meg a helyiek számára, hanem természetes hűtőként is funkcionált. A mélyen fekvő víztükör és a meredek falak miatt a kút belsejében mindig érezhetően hűvösebb a levegő – ami a forró rádzsasztáni éghajlaton igazi áldás lehetett. Az évszázadok során a Chand Baori nemcsak praktikus szerepet töltött be, hanem esztétikai jelentősége is kiemelkedő lett. Szimmetrikus kialakítása, monumentális méretei és misztikus atmoszférája miatt a turisták kedvelt látványosságává vált.
Nem véletlen, hogy a hely Hollywood figyelmét is felkeltette: több filmben is feltűnik, például a híres Gettómilliomos című alkotásban.
Mi is lenyűgözve álltunk a kút peremén és próbáltuk befogadni ennek a több mint ezeréves építészeti remekműnek a látványát. India tele van csodákkal – és Chand Baori mindenképp az egyik legkülönlegesebb közülük.
Belépő külföldieknek: 300 INR (1.300 Ft)
A Harsha Mata templom közvetlen a lépcsős kút mellett található ősi hindu templom. A VIII – IX. században épült a Pratihara-dinasztia idején, és a termékenység istennőjének, Harsha Matának van szentelve. A templom az indiai nagymértékben díszített Nagara építészeti stílust képviseli, bár az idők során részben romossá vált.
Ingyenesen tekinthető meg!
Sariska Nemzeti Park
A Sariska Nemzeti Park India Rádzsasztán államában található, az Aravalli-hegységben. Egykor vadrezervátum volt, majd 1982-ben nemzeti parkká nyilvánították. Területe mintegy 866 km² és gazdag élővilága miatt népszerű a természetkedvelők körében.
Főbb látnivalók és jellemzők:
- Bengáli tigrisek: A park része az indiai tigrisvédelmi programnak, így sikeresen újratelepítették itt a tigriseket.
- Más vadon élő állatok: Leopárdok, csíkos hiénák, szambár szarvasok, antilopok és különféle madárfajok is megtalálhatók.
- Történelmi helyszínek: A Sariska-fort (erőd) és az ősi Pandupol-templom.
A park októbertől júniusig látogatható, legjobb időszak pedig a szafarihoz a tél és a korai nyár, azaz novembertől februárig.
Szállásajánló Rádzsasztánban
Cygnett Park BL****
Jaipuri szállásunk a négycsillagos Cygnett Park BL volt, ahol igazán kényelmesen kipihenhettük magunkat a városnézés után. Bár a főbb látnivalóktól kicsit távolabb, a város nyugati részén található a hotel, a nyugalom, a tisztaság és a modern felszereltség mindenért kárpótolt.
A szobák tágasak és jól felszereltek voltak, az ágyak pedig extra kényelmesek. A reggeli és a vacsora bőséges és nagyon finom volt, széles választékkal, így mindig találtunk kedvünkre valót. A személyzet rendkívül figyelmes és segítőkész volt, ami még kellemesebbé tette az itt töltött időt.
Összességében egy szuper szállás, ha egy kis luxusra és nyugodt pihenésre vágysz Jaipur pezsgése után!
Sterling ReWild Sariska****
Sterling ReWild Sariska egy 4 csillagos üdülőhely Indiában, a Sariska Tigris Rezervátum közelében. A természetközeli szálloda az Aravalli-hegység lábánál fekszik, nyugodt környezetben egy csendes kis falu mellett.
A vendégek kényelmes, légkondicionált szobákban vagy modern sátrakban szállhatnak meg. A komplexumhoz továbbá szabadtéri medence, étterem és ingyenes Wi-Fi is tartozik. Különleges élményt nyújt azoknak, akik felfedeznék a Sariska Nemzeti Park gazdag vadvilágát.
• V É G E •
További útleírásokért és utazós képekért, kövess be Facebookon és Instagramon is!