Norvégia
Úton Európa legészakibb pontja felé… (Alta, Hammerfest) – Skandinávia Expedíció 17. nap (Norvégia Lakóautóval)

Úton Európa legészakibb pontja felé… (Alta, Hammerfest) – Skandinávia Expedíció 17. nap (Norvégia Lakóautóval)

Európa legészakibb pontja felé haladva, két várost is érintettünk az expedíciónk során ezen a napon. Alta és Hammerfest, a Sarkkörön túl található települések, ahol talán még egy kicsit az idő is megállt. Mindenhol rénszarvasok, illetve nagyon kopár vidék volt jellemző, de mégis varázslatos a környezet, amit nehéz szavakkal leírni. Inkább érdemes átélni ezeket az élményeket, ahol nyáron nem megy le a nap, télen pedig nem kell fel!

Tromsø városában ébredve, reggel egyből útnak is indultunk, természetesen észak felé haladtunk. Először az E8-as, majd az E6-os főúton mentünk Alta irányába, követve a fjordok vonalait. Útközben nem is kell mondanom, hogy eszméletlenül festői fjordok és gleccserek kísértek minket. Ámultunk és bámultunk, de ez Norvégiában már nem újdonság!

Fürdés az Altafjordban

Alta előtt még az Altafjord egyik gyönyörű partszakaszánál megálltunk ebédelni és fürdeni is. Igen… jól írtam, megmártóztunk a mindössze 11 fokos fjord, kristálytiszta, hűvös vízében.

Ez most a rekord a víz hőmérsékleteket nézve, de úgy látszik bírom a hideget!

A fürdőzéshez találtunk is egy lassan mélyülő, szuper partszakaszt, ahol tudtunk a kristálytiszta vízű fjordban úszni egyet, majd a parton üldögélve nézegettük a kavicsokat. Nem mindennapi élmény volt, ezért mai napig örömmel emlékszem vissza azokra a percekre.

A fürdés után még egy idősebb oslói fickóval is beszélgettünk egy kicsit, aki éppen ott pecázott. Sajnos nem sok sikerrel járt, bár láttunk egy-két kisebb halat a partról, a csalira mégsem kaptak rá. Azt viszont elmondta, hogy mennyire gyönyörű ország Norvégia és hogy milyen sok turista jár errefelé. Közölte velünk azt is, hogy magyarral még nem találkozott itt a környéken sosem, bár ő korábban, már évekkel ezelőtt megfordult Budapesten és nagyon tetszett neki a fővárosunk. Jó volt egyet társalogni vele és ennyit a skandináv zárkózottságról. A sztereotípiák gyakran dőlnek meg egy-egy út alatt, mint most is!

Na mindegy… tökéletesen éreztünk magunkat és ez a lényeg, majd irányba vettük a közeli Altát.


Érkezés Alta
városába

Ezután Alta következett, ahol a helyi katedrálist néztük meg, amely egy nagyon modern épület, ami ráadásul az északi fény nevet viseli. A szomszédos Rema 1000 boltban pedig bevásároltunk egy kicsit és talán meglepően mondom, mindösszesen 23.500 forintnak megfelelő koronáért vettünk, elég sok ételt. Szerintem Magyarországon drágábban jöttünk volna ki, de nem tudom, inkább mondjátok meg ti!

Alta városáról röviden 

Alta város Norvégiában, Finnmark megye északi részén található és az ország egyik legészakibb városai közé tartozik. Jelentős történelmi, kulturális és persze természeti értékekkel rendelkezik. Alta mivel Norvégia északi részén, az Északi-sarkkörön túl található, ezért az éghajlata abszolút sarkvidéki. A város viszonylag enyhébb teleiről híres, amit főként az Golf-áramlatnak köszönhet.


Alta történelme pár mondatban 

Alta környékét ősidők óta lakják és itt találhatóak a híres altai sziklarajzok, amelyek az UNESCO világörökség részei. Ezek a rajzok a i. e. 4200 és 500 közötti időszakból származnak és betekintést nyújtanak a korabeli emberek életébe, vadászati szokásaiba és rituáléiba. A várost hivatalosan csak a XX. század közepén alapították meg, de az ősi kultúrák emlékei miatt sokkal régebbinek tekinthető.


Alta látnivalói

Altai sziklarajzok és az Alta Múzeum: Az Alta Múzeumban található sziklarajzok a város legismertebb látnivalói. A szabadban található rajzok bemutatják a régi vadászati technikákat, állatokat és szertartásokat.

Északi fény (Aurora Borealis): Alta „Északi Fény Városaként” is ismert, mivel a földrajzi fekvése miatt ideális hely a sarki fény megfigyelésére, különösen télen. Sok utazó ezért látogat el ide és a városban található Aurora Borealis Observatory szálloda és kutatóközpont, ami lehetővé teszi az északi fény kényelmes és látványos megfigyelését.

Alta Katedrális, vagy más néven az „Északi Fény Katedrális” egy különleges, modern stílusú épület, amelyet 2013-ban építettek. Az épületet az északi fény inspirálta, és egyedi építészeti kialakítása miatt nagyon impozáns.

Érdekességek a városról 

  • Alta volt az első hely Norvégiában, ahol 1899-ben Aurora Borealis kutatásokat kezdtek.
  • Alta városa ad otthont a Finnmarksløpet kutyaszánversenynek, amely Európa leghosszabb ilyen kutyás szánversenye. Minden évben nagy érdeklődés övezi.


Hammerfest közelében 

Altát elhagyva végül még másfél órát autóztunk észak felé, Hammerfest irányába. Rengeteg rénszarvassal futottunk össze az út alatt, ami óriási öröm volt számunkra. Az E6-os főúton utaztunk, majd Skaidi településen a 94-es úton folytattuk az expedíciót. Naplementében gyönyörű helyeken autóztunk és végül egy útmenti parkolóban állítottuk le a lakóautó motorját. Itt már nagyon éreztük, hogy közel a cél, de ezt direkt másnapra hagytuk és addig is boldogan néztük a mesés napnyugtát.

A tizenhetedik nap adatai: 

  • Indulási helyszín: Tromsø 🇳🇴
  • Érkezési helyszín: Hammerfest környékén (94-es út) 🇳🇴
  • Napi táv: 522 km
  • Látnivalók: Alta
  • Meglátogatott országok: Norvégia
  • Érintett nagyvárosok: Alta
  • Éjszakai hely: Kvalsund, Skjåholmveien 60. (Hammerfest környékén)
  • Tankolás: Skibotn, Circle K Gas Station 26.000Ft
  • Parkolási díjak: Alta 800 Ft/30min
  • Egyéb díjak: –

Videó: 

Hamarosan látható lesz a YouTube csatornámon! 


• V É G E •

További útleírásokért és utazós képekért, kövess be Facebookon és Instagramon is!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük