Lappföldön keresztül, Tromsø városába – Skandinávia Expedíció 16. Nap (Lakóautóval)
Gyönyörű tájak, kihalt utak, na meg persze rénszarvasok tucatjai, így telt az utunk tizenhatodik napja. Estére viszont az ,,Észak Párizsaként” is elhíresült sarkköri településre, Tromsø-ba érkeztünk meg. Itt a város feletti kilátóban búcsúztunk el ettől a naptól, egy igazán gyönyörű naplementében, amit egyhamar biztosan nem felejtek el. A szívem egy kicsi darabja, talán itt is maradt!
Svédország egyik legészakibb kis falujában, Rautas település határában lévő parkolóban ébredtünk, ahol tökéletesen ki tudtuk magunkat pihenni. Gyönyörű napsütés időben készülődtünk az utunk folytatására, előtte viszont még reggeliztünk egyet a parkoló egyik asztalánál. Kilenc óra előtt már 18 fokot mutatott a hőmérő a sarkkörön túl, úgyhogy szép napnak néztünk elébe. A falu parkolóját elhagyva viszont pár perc múlva már a híres északi városban, Kirunában sétálgattunk.
Kiruna
A tizenhatodik nap első állomás a tizenhétezer lakosú Kiruna városa volt, ahol hatalmas vasérc kitermelés folyik. Az óriási bányákat már messze a város határa előtt is láttuk. Kiruna Svédország legészakibb városa, amely közel százötven kilométerre fekszik északabbra az Északi-sarkkörtől. Ez a város a Kebnekaise hegyvidék közelében található, amely Svédország legmagasabb hegye. A település éghajlata szubarktikus, ami hosszú, hideg telet és rövid, hűvös nyarat jelent, viszont a mai napon nagyon kellemes idő fogadott minket.
Kiruna világhírű a hatalmas vasérc bányájáról, amelyet az LKAB (Luossavaara-Kiirunavaara Aktiebolag) vállalat üzemeltet. Ez az egyik legnagyobb és leggazdagabb vasérclelőhely a világon, és Kiruna gazdaságának alapját is képezi. A bányászat által okozott talajmozgások miatt a városközpontot fokozatosan átköltöztetik egy új helyszínre, hogy a város ne szenvedjen károkat. Ez a városáthelyezés az egyik legnagyobb ilyen projekt a világon, és az LKAB bányatársaság finanszírozza. Az átköltöztetés során több fontos épületet, mint például a híres Kiruna templomot is szétszedik és újraépítik az új helyszínen. Mi még meg tudtuk tekinteni a régi helyén, de már a belsejét nem nézhettük meg.
Úton a svéd Lappföldön
Kiruna után a svéd Lappföldön autózva elkapott egy olyan érzés, hogy nagyon jó itt lenni. Apró falvak, hatalmas erdők és 20-30 kilométeres távolságok, egyes települések között. Mivel Svédországban itt északon nem sok helyen fordultunk meg, egyszer biztosan alaposabban is fel fogjuk fedezni a környéket. A ritkán lakott területeken autózva nagyon sok tavat láttunk és Vittangi településen egy belső érzés az súgta. Megérkeztem… különleges érzés volt!
Ide vissza kell térnem egyszer!
Karesuando – Kaaresuvanto
Az utolsó svéd település mielőtt átértünk volna Finnországba, Karesuando volt. Itt megtankoltunk a háromszáz lakosú falu benzinkútján a lakóautónkat és a helyi boltban is szét néztünk egy kicsit. Ezután a folyón átívelő hídon érkeztünk meg a szomszédos finn településre, Kaaresuvanto-ba. Itt rögtön megálltunk az első benzinkúton vizet feltölteni és ettünk a helyi kávézóban (Rajacafé) egy érdekesnek mondható kebabot. Maradjunk annyiban, hogy nem a megszokott látvány volt. Ha kettő óra előtt megérkezünk, akkor egy svédasztalos ebédre is befizethettünk volna, de erről, ha mondhatom így, lecsúsztunk! Egyébként Finnországban belépve az óránkat is állítani kellett, méghozzá egyet előre.
Úton a finn Lappföldön
Innen Kilpisjärvi következett, ami egy népszerű túrázó hely. Eszméletlen vidék volt, nagyon tetszetős, ahol egy-két napot simán eltöltöttem volna.
Kilpisjärvi egy apró, de különleges település Finnország legészaknyugatibb részén, a svéd és a norvég határ közelében. Ez az eldugott hely lenyűgöző természeti környezetéről, az Északi-sarkkör közelségéről, valamint a különleges túrázási és természeti jelenségeiről híres. A közelben található a finn-norvég-svéd Hármashatár is, de Finnország legmagasabb pontja a Halti-hegy is, az 1324 méteres magasságával.
Az idevezető úton ráadásul rengeteg rénszarvast láttunk, aminek nagyon örültünk. Itt találkoztunk először közúton a jámbor állatokkal, akik komótosan sétálgattak az autók között. Újabb csodálatos élmény, amit nem felejtünk el. Végül a finn-norvég határ volt a legérdekesebb, ahol szó szerint szarvasok lepték el a parkolót. Nem mindennapi látvány.
Tromsø
Tromsø városába végül este érkeztünk meg, ahol az első programunk a Fjellheisen felvonó volt, amivel egészen a 420 méteres Storsteinenre utaztunk fel. A felvonó ára nem volt olcsó, 30 ezer forintnak megfelelő norvég koronát fizettünk kettőnknek.
Innen alacsony napállásban beláttuk az egész várost és a környező hegyeket is. Több mint egy órán át ámultunk és bámultunk, úgymond ,,csilleltünk” Tromsø városa felett, amit ,,Észak Párizsaként” is emlegetnek. Ezután elég késő lett már, de Tromsø belvárosa felé vettük az irányt. Vasárnap este volt, így kissé kihalt volt a város, ráadásul már éjfél is elmúlt. Viszont az feltűnt egyből, hogy nagyon tetszetős és hívogató belvárosa van Tromsø-nek , ahova érdemes eljönni.
Tromsø Norvégia északi részén található, amely a sarkvidéki élet, a lenyűgöző természeti látványosságok és a modern, kulturálisan pezsgő közösség keverékével várja az ide látogatókat. A város az egyik legészakibb nagyváros a világon, és ,,Észak-Norvégia fővárosaként” is ismert. Tromsø számos természeti és kulturális érdekességet kínál, többek között a sarki fényt, a sarkvidéki kutatások központját és izgalmas szabadtéri programokat is.
Tromsø három legérdekesebb látnivalója
Sarkvidéki Katedrális (Ishavskatedralen): Tromsø egyik ikonikus épülete, amelyet 1965-ben építettek modern stílusban. Híres háromszög alakjáról, amit a norvég fjordok és a gleccserek inspirálták. Esténként gyakran koncerteket tartanak itt, ahol abszolút különleges atmoszférával találkozhattunk.
Polaria: Ez a sarkvidéki akvárium és múzeum bemutatja a térség élővilágát és ökoszisztémáit. Látványos, hullámszerű épülete és lenyűgöző kiállításai révén betekintést nyújt a sarkvidéki környezetbe és Tromsø történetébe is.
Polarmuseet (Sarkvidéki Múzeum): A múzeum Tromsø sarkvidéki felfedezésekkel kapcsolatos történetét mutatja be. Kiállításai az északi-sarki expedíciókat és a norvég felfedezők, mint Fridtjof Nansen és Roald Amundsen kalandjait tárják a látogatók elé.
Ezek mellett az általunk is meglátogatott Fjellheisen felvonó és a természeti látnivalók, mint például a tengeren lévő bálna les, nyáron az éjféli nap, télen pedig a sarki fények. Ezek mellett a túrázás, a kirándulás és télen a síelés, mind kiváló programnak ígérkezik Tromsø városában és a környékén.
Az éjszakát végül a híd ( Tromsøbrua) melletti Circle benzinkúttal szemben lévő parkolóban töltöttük el. A parkoló ára éjszaka 20-8 óra között 15 norvég korona/óra, míg reggel 8 órától 36 norvég korona/óra volt.
A tizenhatodik nap adatai:
- Indulási helyszín: Rautas 🇸🇪
- Érkezési helyszín: Tromsø 🇳🇴
- Napi táv: 594 km
- Látnivalók: Kiruna, Kaaresuvanto, Kilpisjärvi, Tromsø
- Meglátogatott országok: Svédország, Finnország, Norvégia
- Érintett nagyvárosok: Kiruna, Kaatesuando, Tromsø
- Éjszakai hely: Tromsø – Circle K Fr. Nansens Plass melletti parkoló
- Tankolás: Kiruna-Circle K Gas Station 23.000 Ft
- Parkolási díjak: Tromsø Fjellheisen Easy Park 5.000Ft/4 óra
Tromsø Tinghustomta 6.000Ft/8 óra - Egyéb díjak: Fjellheisen felvonó 30.000 Ft
Videó:
• V É G E •
További útleírásokért és utazós képekért, kövess be Facebookon és Instagramon is!